O nás

Naša dielňa

Miesto a priestor kde tvoríme naše diela

V kraji drotárov

Miesto, kde tvoríme, má pre nás veľký význam. Naša dielňa vznikla vo Veľkom Rovnom, v centre historického drotárstva, na rozhraní regiónov Moravy, Poľska a Slovenska.

Vznik a vývoj drotárstva bol predurčený samotným krajom, jeho históriou, geografiou, podnebím a celkom isto aj miestnymi ľuďmi - potomkami Valachov. Na začiatku - jednoduché remeslo zamerané na drobné opravy riadu a náradia v domácnostiach, ktoré prevádzkovali potulní remeselníci - drotári, sa postupne vyprofilovalo na umelecko remeselnú úroveň.

Rovňanskí drotári zakladali svoje dielne po celej Európe, Amerike i Rusku. Preukazovali nielen remeselnú zručnosť a lásku k materiálu, ale aj veľkú mieru estetického cítenia pri spracovaní plechu a drôtu.

Dávne príbehy v našich dielach

Filozofia našej tvorby nie je len produktom mysle, je aj súčasťou osobného presvedčenia a životného postoja. Je dedičstvom našich drotárskych predkov, ktoré tvorivo odovzdávame ďalej v našich dielach.

Korene našej kreativity sú tiež ovplyvnené širším odkazom európskeho kultúrneho dedičstva ako bolo hnutie Arts & Crafts v 19 stor., secesia a symbolizmus, vplyvom expresionizmu, návratom k základným formám volajúcich po výraze a čistote samotného materiálu.

Spojením týchto tendencií a pridaním vlastného výtvarného výrazu robíme naše diela jedinečnými a neopakovateľnými.

Lojzo Michel

Výtvarník, dizajnér, kováčsky majster. Zakladateľ Hefais. Otec.

Narodený 2.12.1963 . V rokoch 1979 - 1983 študoval na Strednej umelecko - priemyselnej škole v Kremnici, odbor umelecké kováčstvo. Po roku 1990 zakladá vo Veľkom Rovnom rodinnú kováčsku dielňu. Pri svojej umeleckej tvorbe spolupracuje s viacerými známymi architektami, umelcami a dizajnérmi.

Jeho diela sú súčasťou viacerých historických objektov v Rajeckých Tepliciach, historického centra v Banskej Bystrici, Trnave a Žiline, mnohých obchodných priestorov, obytných rezidencií. Všetky jeho práce nesú prvky zachovalej čistoty umeleckého a architektonického slohu. Venuje sa kováčstvu, dizajnu, kresbe.

Samo Michel

Dizajnér, kováčsky tovariš. Syn

Narodený 1.7.1993. V rokoch 2008-2012 študoval na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku odbor Grafický dizajn.

© 2016 Hefais s.r.o. | Web development & Web design